11.06.2025
Askelunden forvandler tom institutionsgrund til moderne boliger
De tidligere institutionsbygninger er væk, og i stedet står nu 24 lyse rækkehuse i ét plan
24 nye rækkehuse står klar i Askelunden i Esbjerg. Det er Boligforeningen 32, der er bygherre på de lyse, moderne boliger – og bag de tekniske løsninger står INGENIØR’NE, som har haft ansvaret for en lang række rådgivningsydelser gennem hele projektforløbet.
Projektet er en del af en større rammeaftale med DAB og omfatter nybyggeri på en grund, hvor en tidligere institutionsbygning er blevet revet ned for at gøre plads til nye boliger. Allerede fra starten var ambitionen klar: Det skulle være rækkehuse i ét plan, med god komfort, høj kvalitet og en planløsning, der matcher det, mange efterspørger i den almene sektor.
“Grunden rummede tidligere en institution, som Esbjerg Kommune havde lejet. Da lejemålet blev opsagt, stod bygningen tom, og vi besluttede at bruge grundkapitalen til at opføre nye boliger i stedet. Valget faldt på rækkehuse i ét plan – en boligtype, der er særligt eftertragtet – og det har vist sig at være helt rigtigt. Boligerne er lejet ud næsten med det samme, og vi havde fra begyndelsen en klar forventning om, at der ville være interesse,” siger Poul Kirk Sørensen, der har været konsulent for bygherre.
Han fremhæver, at der er tænkt i både funktionalitet og kvalitet – og at det kan mærkes.
“Det er boliger med gulvvarme, god isolering, lavenergivinduer og masser af indbygningsskabe. Alt i alt er det et projekt, hvor komfort og udtryk går hånd i hånd, og det har været en fornøjelse at følge tilblivelsen,” siger han.
INGENIØR’NE har som totalrådgiver blandt andet stået for miljøsanering og nedbrydning, jordarbejde, afløbs- og betonarbejde samt det samlede anlægsarbejde. Dertil kommer ansvar for råhuskonstruktioner og de tekniske installationer inden for VVS, ventilation og el. Projektet omfatter samtlige fagingeniørydelser og er gennemført i tæt samspil med arkitekt og bygherre.

Det tætte samarbejde med bygherre har også været en vigtig faktor undervejs, fortæller Lasse Ditlevsen, der har været projektleder på opgaven for INGENIØR’NE:
“Vi har haft en rigtig god proces med B32 og DAB. Det har været et samarbejde præget af gensidig respekt og fælles vilje til at finde de rigtige løsninger – både fagligt og økonomisk – og vi er stolte af det resultat, vi har skabt sammen,” siger Lasse Ditlevsen, der ikke er alene med sin positive oplevelse af samarbejdet.
“Processen med byggeledelsen hos INGENIØR’NE har fungeret helt som vi kunne have ønsket. Tidsplanen er blevet overholdt, og samarbejdet har været præget af professionalisme hele vejen igennem. Vi har haft mange lokale underentreprenører med i projektet – det hele har været sendt i udbud, og det var positivt at se, hvor mange fra området der bød ind og leverede rigtig flot håndværk,” siger Poul Kirk Sørensen, der ikke mindst glæder sig over, at det er lykkedes at holde kvaliteten oppe selv med stramme budgetrammer.
“Det er altid en balance, men vi har gjort det på en måde, så det samlede udtryk og funktionalitet er bevaret, og vi er virkelig godt tilfredse med resultatet,” siger Poul Kirk Sørensen om Askelundens 24 nyopførte boliger.
Baggrund
I projekteringsfasen er INGENIØR’NE ansvarlig for dispositionsforslag, projektforslag, myndighedsprojekt og udbudsprojekt. Opgaven omfatter også IKT-ledelse samt digitalt udbud og projektstyring via Dalux, hvor INGENIØR’NE har administratorrollen.
Under udførelsen varetager virksomheden byggeledelse, fagtilsyn og arbejdsmiljøkoordinering – og sikrer i tæt samarbejde med arkitekterne fra LOLK, at byggeriet kan afleveres i højeste kvalitet og at alle tekniske løsninger lever op til bygningsreglementets krav.
Boligerne, som alle er treværelses rækkehuse på cirka 95 kvadratmeter, er opført i gode materialer og udstyret med gulvvarme, ventilationsanlæg, Svane-køkkener og egen have med skur. Beboerne er begyndt at flytte ind, og interessen har været massiv – flere hundrede gæster mødte op, da boligerne tidligere på året blev vist frem ved åbent hus.